M u l t i m e d i j a

• Razred, v katerem se ta predmet poučuje: 8. razred
  • Tedensko število ur: 1
  • Učni pripomočki, ki jih bo učenec potreboval pri pouku: računalniki, digitalni fotoaparat, digitalna kamera, CD-pekač, zvočniki, mikrofon,…(vse v šoli, ni potrebno imeti doma).

Kratka vsebina oz. cilji predmeta:

Učenci se ukvarjajo s 4 elementi multimedije, ki so:

• besedilo,
  • zvok,
  • slika
  • film.

Kaj počnemo pri predmetu multimedija:

• Naučimo se obdelovati fotografije (programi Photofiltre, Gimp …).
  • Z laserskim rezalnikom režemo lastne tablice z imeni, ki smo jih narisali z vektorsko sliko.
  • Učimo se 3D modeliranja in tiskanja s 3D tiskalnikom.
  • Uporabljamo Excel.
  • Uporabljamo Canvo.
  • Downloadamo glasbo, jo pretvarjamo v različne formate, obdelujemo (režemo, sestavljamo, spreminjamo jakost…) v programu Audacity.
  • Izdelamo družinsko drevo (opcijsko).
  • Izdelujemo animacije.
  • izdelamo svoj lasten video vodič (Active Presenter).
  • Na podlagi enostavnega scenarija učenci posnamejo kratek film – z digitalno kamero – in ga obdelajo na poljuben način (npr. v programu Active Presenter ali Kdenlive).
  • Programiramo v Scratchu in Pišku.

Tekmovanje

• Po želji učencev sodelujemo tudi na različnih tekmovanjih, kot je npr.:
    – tekmovanje BOBER;
    – natečaj za digitalno fotografijo (ZOTKS);
  • programiranje v Scratchu (ZOTKS);
  • programiranje v Pišku.

Ocenjevanje:

Ocene so številčne, ocenjujejo se izdelki. Učencem posredujem zahteve za izdelek (kaj mora le-ta vsebovati), za vsak element izdelka določim možno število točk, potem pa na pridobljeno skupno število točk določim oceno (pri tem se sklicujem na točkovnik, napisan na spletni strani šole).

Vse naloge, navodila, razni video vodiči so na MS Teams. Tam imamo svojo ekipo (kot neka spletna učilnica).

Vsako leto izvedemo ekskurzijo (opcijsko, ob zadostnem številu prijavljenih učencev); pred korono smo obiskovali Inštitut Jožef Stefan, ŠC Kranj; v šolskem letu 2022/23 tovarno robotov Yaskawa v Ribnici in Kočevju. Cena je odvisna od prevoza. Ekskurzijo izvedemo le, če je cena manjša od 15€.