R o b o t i k a

• Razred, v katerem se ta predmet poučuje: 8. razred
  • Tedensko število ur: 1
  • Učni pripomočki, ki jih bo učenec potreboval pri pouku: računalniki, Lego Mindstorms

Pri predmetu učenci pridobivajo osnovna spoznanja o geometriji in konstrukciji tipičnih robotskih rok, o elektronskih krmiljih, ki so potrebna za računalniško vodenje in o čutilnikih, ki so vgrajeni v konstrukcijo in omogočajo povratno delovanje na krmilje.

Spoznavajo področja, v katerih ima robotika pomembno vlogo. Predmet je vsebinsko povezan z naravoslovjem in tehniko, tehniko in tehnologijo, računalništvom, matematiko, biologijo in fiziko.

Učenci si pridobivajo praktične izkušnje z uporabo ustreznih didaktičnih sestavljank (Lego, Fisher). Gradijo delujoče, računalniško krmiljene modele strojev, naprav in robotskih rok. Pouk je organiziran v ustrezno opremljenih učilnicah.

Pri tem pa uporabljajo tudi spletno učilnico, kjer so shranjene vaje, pomemne povezave, kriteriji za ocenjevanje… Prav tako v spletno učilnico vsak učenec shranjuje svoje izdelke, ki jih eventualno doma malo dopolni ali pa le pregleda.

Ocenjevanje:

Vsak učenec pridobi vsaj eno oceno na ocenjevalno obdobje in vsaj 3 ocene v celem šolskem letu.
Ocenjuje pa se:

• praktičnost in izvirnost sestavljenega robota;
  • delovanje programa, ki krmili delovanje robota.

Robotika:

Robotika se je v zadnjih desetletjih utrdila v številnih industrijskih procesih. Brez robotskih manipulatorjev si ne znamo več predstavljati varjenja avtomobilskih ohišij, vstavljanja obdelovancev v stiskalnice, razpršilnega barvanja. Pogosto srečujemo servisne mobilne robote, ki bodo kmalu čistili naša stanovanja. V kirurgiji pa se uveljavljajo kirurški roboti.

Robotika uporablja znanja številnih področij, kot so senzorji, merjenja, regulacije, računalniška simulacija, mikroračunalništva, proizvodnih sistemov, umetna inteligenca. Na številnih tehniških univerzah po svetu so to temeljni tehniški predmeti za malodane vse inženirske usmeritve. Dobro poznavanje mehanike omogoča dialog med inženirji elektrotehnike, strojništva, gradbeništva in je osnova novega modernega področja mehatronika, ki združuje elektrotehniške in strojniške znanosti.

Robotiko moramo začeti spoznavati že zelo zgodaj. Zato se v osnovne šole počasi prebija posebna vrsta robotov. Lego roboti. Za otroke pomenijo združeno spoznavanje izdelave tehničnih elementov kakor tudi enostavno programiranje. Le-to je prav tako podobno sestavljanju kock.

Nedvomno je LEGO MINDSTORM od vseh igrač najbolje dodal igri tehniko in tehniki igro. Zabrisal je mejo med njima. Ne le otroci, tudi odrasli radi sprejmejo izziv in se lotijo izdelave robota, ki se premika, tako kot ga sprogramirajo.

Vsako leto izvedemo ekskurzijo (opcijsko, ob zadostnem številu prijavljenih učencev); pred korono smo obiskovali Inštitut Jožef Stefan, ŠC Kranj; v šolskem letu 2022/23 tovarno robotov Yaskawa v Ribnici in Kočevju. Cena je odvisna od prevoza. Ekskurzijo izvedemo le, če je cena manjša od 15€.