Predmet lahko izberejo učenke v 9. razredu.

Število ur/leto: 32 ur

Število ur/teden: 1 ura

Elektronika z robotiko je predmet, pri katerem učenci pridobivajo osnovna znanja s področja elektrotehnike, elektronike in robotike. Spoznajo pomen razvoja in dosežkov elektronike, računalništva in robotike v vsakdanjem življenju in v računalniško integrirani proizvodnji, ki med drugim zajema avtomatizacijo in robotizacijo. Učenci odkrivajo in spoznavajo preproste tehnične probleme, ki so rešljivi z uporabo elektronskih naprav in robotov ter iščejo ustrezne rešitve, pri čemer ustvarjalno povezujejo teoretična znanja s prakso. Ob reševanju problemov in iskanju rešitev razvijajo sposobnosti konstruiranja, projektiranja, komuniciranja ter spretnosti in delovne navade. Učenci odkrivajo lastne interese ter pridobivajo pomembne izkušnje in predznanja, kar vpliva na izrabo njihovega prostega časa in izbiro poklica.

Pri tem predmetu se učenci seznanjajo s krmiljenjem preprostih naprav in procesov.

Učenci s kompleti Fisher Technik sestavljajo zahtevnejše modele mobilnih robotov. Programirajo Micro:bit in krmilijo Fischer Technik komplete s pomočjo ploščice MotorBooard in robotka Micro:bit.

Spoznajo osnovne gradnike v elektroniki, delovanje preprostih elektronskih vezij. Pri tem uporabljajo tudi različne računalniške programe (Edison, Phet)

CILJI:

Učenci:

  • spoznajo osnovne električne veličine in njihovo medsebojno odvisnost;
  • spoznajo merilne instrumente električnih veličin ter jih znajo pravilno uporabiti pri eksperimentalnem delu;
  • spoznajo osnovne elektronske elemente in jih povežejo v preprosta vezja oz. naprave;
  • spoznajo pomen in osnovni princip delovanja vmesnika, ki omogoča komuniciranje računalnika z različnimi napravami;
  • spoznajo osnovne ukaze programskega jezika ter pridobijo osnovna znanja programiranja, katera potrebujejo za krmiljenje enostavnih modelov;
  • s pomočjo konstrukcijske zbirke izdelajo preproste modele robotov;
  • seznanijo se z delom in poklici v elektrotehniki, elektroniki, robotiki in informatiki

OCENJEVANJE:

Predmet se ocenjuje s številčnimi ocenami od 1 do 5.

MOREBITNI STROŠKI:

Vsako leto izvedemo ekskurzijo (opcijsko, ob zadostnem številu prijavljenih učencev); pred korono smo obiskovali Inštitut Jožef Stefan, ŠC Kranj; v šolskem letu 2022/23 tovarno robotov Yaskawa v Ribnici in Kočevju. Cena je odvisna od prevoza. Ekskurzijo izvedemo le, če je cena manjša od 15€.

 

 

 

 

 

 


Dostopnost